2018 Entrants

First Posting Will Be by May 1st, 2018


One Stop Map of all locations on GoogleMaps

 


Steamboat Doubles 2017 Results


CONGRATS to all our winners from 2017!  This event is always amazing for our volleyball community as it is the first VOTR Mountain Event of the season and to visit a town that is thrilled to have us back for the events 36th year makes it that much more enjoyable.  We awarded championship balls for our 22 divisions with amazing weather, maybe even a little too hot this year.  The weekend saw our usual scheduled division of Men's & Women's Dino 80 and girls/boys juniors take to the courts on Friday.  Saturday was the start of all the Men's/Women's divisions and crowned the grass champs.  The men and ladies traded in their partner for the more relaxed coed division on Sunday and we wrapped up the weekend with men's and women's open, 2 hard fought days in the hot sand!!!.  Full results are being entered in and posted below.

Men's Dino 80 FULL Bracket CLICK HERE
1st Paul Fair / Dave Maitlen.  2nd Royce Wenning / Steve Schmidt 
Women's Dino 80 FULL Bracket CLICK HERE
1st Kris Bredehoft / Meghan Barkman.  2nd Sheri Burchfield / Renee Howe 

Men's Open FULL Bracket CLICK HERE
1st Daniel Dalenhese/ Bobby Webb.  2nd Kevin Mollman/ Bryce Walsh 
Women's Open FULL Bracket CLICK HERE
1st Nola Basey/ Katie Pyles.  2nd Traci Walsh/ Angela Peterson

Men's/Women's/Coed Grass Divisions (AA/A/BB/B) & Juniors Grass Divisions (16U, 14U, 12U girls/boys).  FULL Results CLICK HERE


Steamboat Doubles 2016 Results


CONGRATS to all our winners from 2016!  As always this amazing little mountain town saw players battle it out in 22 divisions with amazing weather.  Over the 3 day weekend we had started off Friday with Dino 80 men's and women's champs in the sand as well as the girls/boys juniors divisions in the grass.  Saturday was the start of all the Men's/Women's divisions and crowned the grass champs.   Sunday it was Coed's turn and the finish of the sand Open divisions.  Full results are below.

Men's Dino 80 FULL Bracket Click Here
1st Bobby Webb / Brad Collins.  2nd Paul Fair/Skylar delSol 
Women's Dino 80 FULL Bracket Click Here
1st Kris Bredehoft / Aurora Santos.  2nd Sundi Brown / Linda Byington 

Men's Open FULL Bracket CLICK HERE
1st Jake Spencer/ Bobby Webb.  2nd David Ternan/ Brendan Healey 
Women's Open FULL Bracket CLICK HERE
1st Angela Knopf/ Christina Houghtelling.  2nd Mallory Deneen/ Tracy Insalaco

Men's/Women's/Coed Grass Divisions (AA/A/BB/B).  FULL Results CLICK HERE

Juniors Grass Divisions (16U, 14U, 12U girls and boys) FULL Results CLICK HERE


Steamboat Doubles 2015 Results


Men's Dino 80 FULL Bracket CLICK HERE
1st Chad Bond / Ryan Post.  2nd James Pinto/ Mike Williams
Women's Dino 80 FULL Results Click Here
1st Kris Bredehoft / Erin Lehman.  2nd Vicki Van Duyne / Kathy Lawless

Men's Open FULL Bracket CLICK HERE
1st Kevin Mollman/ Bryce Walsh.  2nd Paige Harrington/ Jason Wyrick 
Women's Open FULL Bracket CLICK HERE
1st Meghan Barkman/ Christina Shao.  2nd Tanya Bond/ Tess Rogers

Men's/Women's Grass Divisions (AA/A/BB/B).  FULL Results CLICK HERE

Juniors Grass All Divisions CLICK HERE

 

Steamboat Doubles 2014 RESULTS

CONGRATS to all our winners from 2014!  The competition and weather was outstanding all 3 days.  Friday saw the Dino 80 men's and women's champs in the sand as well as the growing juniors divisions in the grass.  The weekend continued with all Men's/Women's divisions Saturday until the final ball hit on Sunday in the Coed & Open divisions.  Full results are below.

Men's Dino 80 FULL Bracket CLICK HERE
1st Chad Bond / Ryan Post.  2nd John Basey / Alejandro Buitrago
Women's Dino 80 FULL Results Click Here
1st Kris Bredehoft / Pamela Sorensen.  2ndVicki Van Duyne / Kathy Lawless

Men's Open FULL Bracket CLICK HERE
1st Kyle Smith / Jake Spencer.  2nd Bryan Klein / Jimmy Minner
Women's Open FULL Bracket CLICK HERE
1st Traci Walsh / Angela Peterson.  2nd Mallory Deneen / Angela Knopf

Men's/Women's Grass Divisions (AA/A/BB/B).  FULL Results all 8 Divisions Click Here

Coed Grass Divisions (A/BB/B).  FULL Results all 3 Divisions Click Here.

Juniors Grass Divisions Results Coming Soon


Steamboat Doubles 2013 RESULTS


CONGRATS to all our winners from 2013!  We saw great competition over all 3 days, starting Friday with the Dino 80/Juniors and continuing throughout the weekend in all Men's/Women's divisions Saturday until the final ball hit on Sunday in the Coed & Open divisions.  Full results are below.

Men's Dino 80 FULL Bracket CLICK HERE
1st Paul Fair / Dave Smith.  2nd Chad Bond / Ryan Post
Women's Dino 80 FULL Bracket CLICK HERE
1st Kris Bredehoft / Pamela Sorensen.  2nd Sheree Brock / Tori Packard

Men's Open FULL Bracket CLICK HERE
1st Vince Robbins / Eli Masud.  2nd Dave Maitlen / Adam Cabbage
Women's Open FULL Bracket CLICK HERE
1st Airial Sprague / Brenda Whicker.  2nd Mallory Deneen / Anna Lehne

Men's/Women's Grass Divisions (AA/A/BB/B).  FULL Results CLICK HERE

Coed Grass Divisions (A/BB/B).  FULL Results CLICK HERE

Steamboat Doubles 2012 RESULTS


 Steamboat Doubles 2011 RESULTS

 Steamboat Doubles 2010 RESULTS

 Steamboat Doubles 2009 RESULTS